Sprzeczki, kłótnie, awantury - jak pokonać kryzys w zwišzku?

Kryzys w zwišzku – koło ratunkowe czy telefon do przyjaciela? Jakie koła ratunkowe można zastosować, aby uratować zwišzek.


Zwišzki majš to do siebie, że wczeœniej czy póŸniej przeżywajš kryzys. Ten kryzys kończy się różnie.
Czasami ludzie dochodzš do porozumienia, chcšc nadal być razem, często potrzebujš pomocy z zewnštrz ale nie umiejš razem, do kupy lub osobno, zdecydować się na tę pomoc. W sporej iloœci przypadków taki kryzys kończy się rozwodem/rozstaniem – jak zwał tak zwał, następuje całkowite zakończenie relacji.

W jaki sposób dochodzi do takich sytuacji kryzysowych.

Rozpoczyna się niewinnie, sprzeczkami najczęœciej na tle drobnych lub mniej drobnych spraw życia codziennego: znowu nie ma nic w lodówce, kto pojedzie na zebranie w szkole, syf w domu a Ty cišgle z koleżankami na kawce, za częste spotkania z kumplami na piwko. PóŸniej te drobne problemy rodzš coraz większe sprzeczki aż po kłótnie i awantury. Znane powszechnie sš awantury o kasę. Gdybyœmy popytali znajomych o co się kłócš z partnerem, to można się nieŸle uœmiać. Przyczyny wydajš się nam trywialne ale tylko wtedy, gdy nie dotyczš nas samych. Gdy dotyka to nas bezpoœrednio, już nie umiemy zachować luzu, stosować zasady œrodka , dochodzić do konsensusu, czy dzielić obowišzki jak w dobrze zarzšdzanej firmie.
Niestety jesteœmy nadwrażliwi we własnej sprawie. Nie umiemy obiektywnie rozsšdzić sporu, którego jesteœmy stronš. I to jest normalne, bo przecież nawet z prawnego punktu widzenia, nie powinniœmy tego robić - nikt nie powinien być sędziš we własnej sprawie. Oczywiœcie nie będziemy sięgać po poradę sił fachowych np. psychologa rodzinnego, w sprawie brudnej lodówki, czy piwka po pracy. Jeżeli jednak konflikty na tle małych spraw domowych nasilajš się i to pod względem częstotliwoœci jak i mocy, oscylujšc w kierunku rękoczynów, a piwko to już bardziej regularne popijawy, trzeba szukać koła ratunkowego, bo telefon do mamy czy przyjaciela raczej nam nie pomoże. Fajnie jest móc się wygadać, ale rodzi to zawsze niebezpieczeństwo plotek, braku zrozumienia czy skrywanej radoœci - nareszcie coœ się im w życiu „pieprzy”.
Z paru przypadków wiem , że porada psychologa nawet jeżeli nie pomogła uratować zwišzek, to pomogła uratować godnoœć.
Nie bójmy się sięgnšć po fachowca. Czasami lepiej jest „ to call the guy, niż samemu montować antenę satelitarnš na dachu”.


Co się dzieje gdy w zwišzku przestaje iskrzyć. Nie ma jakiegoœ totalnego kryzysu, niby wszystko cacy ale seks jest coraz rzadszy a mšż o sprawach go nurtujšcych, nie rozmawia z żonš, tylko na skypie z koleżankš z dawnych lat.
Co wtedy? Można to zlekceważyć, ale czy po jakimœ czasie nie odbije się to czkawkš w postaci przygód erotycznych partnera, romansu , zdrady.
Skoro obojgu jeszcze zależy, może warto podjšć próbę wprowadzenia odrobiny odmiany i luksusu do relacji. Oczywiœcie wszystko proporcjonalnie do naszych możliwoœci czasowych a jeszcze bardziej finansowych. Od kupna nowej bielizny, zmiany koloru włosów, przez noc w hotelu po romantyczny weekend we dwoje lub egzotyczny wypad. Fajnymi pomysłami sš wspólne tańce – salsa ale tutaj faceci potrzebujš drineczka przed, kursy gotowania, przelot helikopterem czy dla bardziej szalonych wspólny skok ze spadochronem, przelot paralotniš. Po prostu trochę romantyzmu i oderwania od dzieciorów, nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Trochę ryzykowne sš te wszystkie sposoby zwišzane z adrenalinš i sportami ekstremalnymi ale jeżeli ktoœ lubi, to czemu nie.
Posiadanie hobby sprawia, że czujemy się szczęœliwsi, co przenosi się na pożycie. Pewnie Pani Chodakowska powiedziałaby, że sport , poprawa własnej formy również spowoduje nie tylko wydzielanie się endorfin ale przede wszystkim wzrost pewnoœci siebie, swojej atrakcyjnoœci i wartoœci. Poprawi to w jakimœ dystansie relacje z partnerem. Dostrzeże w nas kogoœ zdeterminowanego, z własnym ja a w końcu zauważy, że schudliœmy i jakoœ lepiej wyglšdamy. Stworzymy sobie swój mały œwiat , który nie tylko nie będzie niebezpieczny dla naszego partnera ale „przewietrzy” zwišzek.
Spory w partnerstwie też mogš w końcu być pouczajšce o tyle, o ile wycišgniemy wnioski z kłótni przed kolejnym impasem. Jeżeli nie stanie się to z obecnym partnerem to przeważnie nie popełnimy tych samych błędów w kolejnych małżeństwach.
Kół i kółeczek ratunkowych jest tak dużo, jak rodzajów sprzeczek i kłótni w zwišzku. Nie bójmy się ich użyć w razie potrzeby 


Artykuł czytany 1025 razy.


powrót do listyƒ

przeczekać


dorotka
25-01-2016 12:30:26Skomentuj artykuł


dołšcz zdjęcie

max wymiary obrazka 4000x4000 px, max wielkoœć pliku 1MB (.gif, .jpg, .png)