Gwarancja udanego zwišzku – jakich typów ludzi unikać.

Dziesištki przeważnie przypominajš wyglšdem Natalię Siwiec, Dodę czy Sarę Boruc, albo Rafała Maœlaka, Brada Pitta czy Georga Cloneya.


Niepowodzenia w zwišzkach sš przeważnie naszš winš, ale najczęœciej winš partnera. Nie widzimy winy w sobie, tylko w drugiej połowie. Naprawę i ulepszanie zwišzku zwykle chcemy przeprowadzić poprzez zmianę zachowania partnera, a nie swoje. Oczywiœcie jest to błędne założenie. Nie zmienimy zwišzku, wymagajšc zmian od partnera, jeœli współpartner zmian nie chce. Zmiany najlepiej zaczšć od siebie... Nie jest to jednak łatwe.
Kluczowš sprawš, by uniknšć niepowodzeń w zwišzku jest staranny dobór osoby na współpartnera. Sš typy osób, które zdecydowanie nie nadajš się na budowanie zwišzku opartego na normalnych relacjach partnerskich. Skupmy się na profilach osób, które gwarantujš kłopoty w zwišzku i „chorš” relację. Podzielmy takie osoby na 9 rodzajów, których bezwzględnie należy unikać, przy założeniu, że nie jesteœmy masochistami.

1. James Bond i Mata Hari.
Kim jest „Alarm”, który dzwoni do Ciebie codziennie rano?? Szperanie komórki, przepytywanie z kim i po co, i jak długo. Wieczna inwigilacja, tajemniczoœć, sekrety, ukrywanie przeszłoœci i wszystkiego.
Często ta tajemniczoœć i niewiadoma przycišga nas do Jamesów. Niewiadoma, aż nas skręca z ochoty na samš myœl o wejœcie w tę grę. Z czasem liczymy jednak na stabilizację i miewamy doœć nieprzewidywalnoœci. Jednak James lubi kręcić i ukrywać wszystko, przeważnie ma wiele do ukrycia i nigdy nie zechce nam zdradzić swoich tajemnic. Zaczynamy szukać, grzebać, podejrzewać. Odkrywanie tajemnic Bonda jest bardzo frustrujšce i wyniszczajšce, jeœli nic nie znajdziemy to nam nie wystarcza, ale może się zdarzyć, że coœ znajdziemy… żonę, czy innš niespodziankę. Zwišzek z Bondem nie zadowoli nigdy drugiej osoby.

2. Emocjonalny Einstein.
Podejœciem Einsteina jest twierdzenie, że nie ma czegoœ takiego, jak uczucia płynšce z serca, bo serce jest jednym mięœniem z wielu. U takiej osoby wszystko musi być przeanalizowane, policzone i okreœlone.
U takich osób imponuje mam wiedza i intelekt. Jednak jeœli zażšdamy serca zamiast rozumu, nie uzyskamy zrozumienia. Einstein nie wie co to uczucia, nie można tego policzyć ani zmierzyć, więc to nie istnieje. Pytajšc o uczucia , zbaczamy z kursu zaplanowanego dla nas przez Einsteina. Jeœli liczymy na uczucia, raczej nie znajdziemy z takš osobš wspólnego mianownika.

3. Narcyz i inni zakochani w sobie.
Narcyz jest wyjštkowy, otoczony aurš niezwykłoœci, jest œrodkiem wszechœwiata. Jest atrakcyjny i pewny siebie. W mniemaniu Narcyza tylko osoba również wyjštkowa może Narcyza zrozumieć, z zastrzeżeniem, że nikt nie jest jednak tak samo wyjštkowy jak sam Narcyz.
Właœnie ta niezwykłoœć i charyzma przycišga do takich osób. Będšc w zwišzku z takš osobš będziemy czuć jedynie frustrację, bo nigdy nie zrobimy niczego, co będzie doœć dobre dla Narcyza, bo przecież nic go nie przebije. Jeœli zaczniemy oczekiwać czegoœ więcej od Narcyza ,niż trzymania lustra przed nim, nie ma co liczyć na coœ więcej.. Możemy się starać, ale nigdy nie będziemy doœć dobrzy.

4. Indiana Jones i Lara Croft.
Ten typ zapewnia mocne wrażenia i adrenalinę. Najczęœciej może to być instruktor narciarstwa, kierowca rajdowy, miłoœnik nurkowania czy motocykli, może pojawić się w mundurze policjanta lub strażaka. Taki osobnik całš swojš uwagę poœwięca ekscytujšcym wyczynom i mocnym wrażeniom.
Kobiety przycišga do takich facetów ekscytacja i adrenalina. Jednak zwišzek z takš osobš trwa dopóki jest się wiernym i pełnym uwielbienia kibicem. Jeœli zacznie się oczekiwać czegoœ więcej, niż „oh jesteœ wspaniały”, może się okazać, że osobnik poleciał w poszukiwaniu kolejnej adrenalinki, a my stoimy porzuceni w œlepej uliczce. To typ osobowoœci, który już w dzieciństwie był nagradzany za swoje czyny, a nie za to kim był. Nie musiał się angażować uczuciowo i od takiej osoby nie dostaniemy uczuć.


5. Romeo/Romietta.
Romantyzm, czułe liœciki, słodziutkie SMSki, trzymanie się za ršczki 24h na dobę. Często taka intensywnoœć nas otumania i zachwyca. Wydaje się, że zaznaliœmy największego szczęœcia, Romeo interesuje się nami ma maxa, spełniajšc wszystkie oczekiwania, w zamian ma mega uniesienie z naszej strony – eksplozja miłoœci. Pytajšc Romea o cokolwiek, słyszymy pytanie o nas. Romeo na tej podstawie zaspokaja nasze potrzeby, po to, by nas usidlić mocniej i rozkochać jeszcze bardziej, dostarczyć sobie więcej uniesień wynikajšcych z wzajemnoœci. Taki zwišzek nie ma przyszłoœci.
Kiedy pojawia się problem, gdy pojawiš się pierwsze sygnały, że nadeszła przyblakła rzeczywistoœć, Romeo poleci szukać nowego podboju.

6. Dziesištki i inne trofea.
Dziesištki przeważnie przypominajš wyglšdem Natalię Siwiec, Dodę czy Sarę Boruc, albo Rafała Maœlaka, Brada Pitta czy Georga Cloneya. Dziesištki liczš zawsze, że ich uroda oczaruje potencjalnego partnera, uwalniajšc od budowania więzi, trzymajšc zawsze na dystans. Wynika to z nawyków z dzieciństwa oraz z czystej kalkulacji, że wyglšd jest ważnš wartoœciš.
Rolš życia z takš Dziesištkš jest podziw i uwielbienie jej piękna. Zwišzek z takš osobš ma sens , jeœli jesteœmy łowcami trofeów i nam to wystarcza. Jeœli z czasem odbijanie blasku gwiazdy przestanie wystarczać i zapragniemy czegoœ więcej, dostaniemy jedynie więcej blasku. Trzeba pamiętać, że piękno nie jest uczuciem.

7. Synek Mamusi i Córeczka Tatusia – Skarbki.
Takie Córeczki i Synkowie w dzieciństwie dostali od rodziców wszystko, wszystko oprócz więzi emocjonalnej. Zwišzek z takimi pupilkami swoich rodziców, wišże się z zaspokajaniem potrzeb takich Skarbków i oczekiwań Mamuœ i Tatusiów.
Wišżšc się z takim Skarbkiem, dołšczamy do „kółka” wielbišcego Skarbka. Na bank będziemy porównywani do Mamusi albo Tatusia, ale miarš porównania będš pienišdze, albo bezgraniczna akceptacja. W takim zestawieniu wypadniemy raczej blado. Taki Skarbek zawsze poleci do Mamusi albo Tatusia po pomoc, jeœli nie podołamy oczekiwaniom.. Wtedy mamy 3 przeciwników, zamiast ukochanego Skarbka.
Warto zapoznać się z kochanš rodzinkš Skarbka, zanim na serio się zaangażujemy.

8. Holicy: sexo…, alko…, jedzenio…, praco…, sklepo….
Holicy to takie osoby, które skupiajš się na jednym zachowaniu i tak naprawdę nie ma już miejsca na nic nowego , w domyœle zwišzek. Emocje Holika koncentrujš się na obsesji - nałogu. Wišżšc się z takš osobš, musimy poœwięcać całego siebie obsesji Holika.
Do takich osobników przycišga nas jego zaangażowanie w temat, bo przecież osoba dużo pracujšca jest na pewno wartoœciowa. Osišga sukcesy. Wszystko w takim zwišzku będzie grało do tego czasu, dopóki będziemy tolerować obsesję. Jeœli nie.. nigdy nie będziemy lepsi od obsesji. Zawsze będziemy numerem drugim. Nigdy nie mamy szans zmusić Holika do porzucenia obsesji, jeœli on tego nie zechce.

9. Piskorze i inne œliskie stworzenia.
Piskorze to takie osoby, których hymnem jest tekst: „Nie wiem czy jestem gotowy na zwišzek”. Po takich osobach nie widać na pierwszy rzut oka, że sš œliskie. Takie stworzonko zamieszka u ciebie, stworzy z tobš potomstwo ale nigdy nie dotrzyma danego słowa, jeœli nawet przez gardło przejdzie mu jakakolwiek obietnica. Na takiego osobnika nigdy nie możesz liczyć, dostajesz nadzieję, że pewnie się kiedyœ ożeni skoro mamy potomstwo itp. Marne szanse , piskorze nie chcš dojrzałych zwišzków i dotrzymywania obietnic.

Po dokładnym przeczytaniu wszystkich rodzajów możemy stwierdzić, że wszyscy faceci czy kobiety z naszego otoczenia sš właœnie tacy. Majš cechy jednego rodzaju lub skupiajš kilka rodzajów zachowań w sobie. Osób reprezentujšcych te typy należy unikać, jeœli od razu nie widzimy zachowań „takich osób,” a wypływajš one po jakimœ czasie znojmoœci, najlepiej zakończyć takš znajomoœć, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie. Można próbować pracować nad zwišzkiem, ale będzie trudno i nie zawsze skutecznie.
Podsumowujšc. Polecam raczej szukanie najbliższej osoby z poza listy. Będzie trudno takš osobę znaleŸć ale warto próbować. Jednak najważniejsza jest œwiadomoœć i wiedza jakich typów osób unikać. I to już jest duży bonus.


Artykuł czytany 3124 razy.


powrót do listyƒ

fajny podział podobajš mi sie Piskorze ; niestety prawie każdego mozna do w/w grup przypisac a więc może trzeba wybrać grupy do których na pewno kandydat/kandydatka nie powinien przynależeć ?


kika13
06-11-2015 18:48:29

najczęœciej ludzie sš mieszanka tych wszystkich typów a i tak jest to niedokładnie opisane i nie wszystko doœć płytki tekst


us 406

wszystko_wiem_najlepiej
08-11-2015 18:24:10

Niezłe, każdy z nas wychodzi z bagażem doœwiadczeń...po rodzicach...


Elsa
21-12-2015 22:38:46

Niezłe, każdy z nas wychodzi z bagażem doœwiadczeń...po rodzicach...


us 1

Goœć
30-12-2015 00:05:51

z tego wniosek że lepiej być samemu i wchodzić w relacje z założeniem zachowania dystansu - ale życie przynosi niespodzianki i może się okazać , że trudno jest zachować dystans


laseczka
02-01-2016 16:50:40

miłoœć i tak jest œlepa i nie ma siły na analizy i kalkulacje , no chyba że nie jest to miłoœć


izolda
02-01-2016 17:37:54

Każdy ma swój własny model zwišzku i cele, do których dšży.


us 611

jessica1992
13-02-2016 02:01:34

Nie każdy gustuje w Bondach


us 611

jessica1992
13-02-2016 02:04:05

Każdy kiedyœ spotka kogoœ odpowiedniego!


us 611

jessica1992
13-02-2016 02:07:21

I emocjonalny Einstein znajdzie odpowiedniego partnera. Kwestia dobrania się. Gdyby unikać każdego z tych typów połowa œwiata byłaby samotna.


us 641

Margos
22-02-2016 14:09:58

Zabawny tekst, mozna odniesc wrazenie, ze nie ma nikogo normalnego wokol nas


Jazzy288
29-06-2016 16:45:55Skomentuj artykuł


dołšcz zdjęcie

max wymiary obrazka 4000x4000 px, max wielkoœć pliku 1MB (.gif, .jpg, .png)