Jak rozpoznać toksycznego mężczyznę w sieci?

Znane sš przykłady zarówno porażek, jeżeli chodzi o internetowe randki ale sš też i szczęœliwe pary, które dzięki dobrodziejstwu internetu, poznały się i zostały ze sobš na stałe.


Internet stał się nieodłšcznš częœciš naszego życia.

Częœć osób korzysta z niego w życiu zawodowym, większoœci towarzyszy w pracy i w życiu prywatnym. Czytamy newsy, ploteczki, robimy zakupy ale nade wszystko zaczynamy przenosić nasze życie towarzyskie i uczuciowe do wirtualnej rzeczywistoœci. Jesteœmy użytkownikami różnych portali społecznoœciowych, szukamy znajomoœci a nawet miłoœci na portalach randkowych.
Znane sš przykłady zarówno porażek, jeżeli chodzi o internetowe randki ale sš też i szczęœliwe pary, które dzięki dobrodziejstwu internetu, poznały się i zostały ze sobš na stałe.

Nie wolno odrzucać możliwoœci jakie daje sieć i portale. Trzeba z nich korzystać ale …
No właœnie jest małe ale: trzeba to robić z „głowš”. W tzw. realu też trzeba być ostrożnym, umawiajšc się z osobš nieznajomš. Pamiętajmy jednak, że łatwiej jest nam rozszyfrować kogoœ, siedzšc z nim w kawiarni, patrzšc na jego mowę ciała, oczy, ruchy ršk, nóg, słuchajšc tembru głosu oraz tego co mówi.
W internecie każdy z nas jest anonimowy. Ujawniamy tylko to, co chcemy. Powiem więcej możemy stać się tym, kim chcemy, nawet zmienić płeć, wiek, zawód. Oczywiœcie jest to kłamstwo ale warto pamiętać, iż łatwiej jest zmieniać rzeczywistoœć, fantazjować w sieci niż w realnym życiu.

Trudniej jest sprawdzić, czy osoba w internecie jest tym za kogo się podaje, czy mówi prawdę.
Należy więc nauczyć się wycišgać wnioski, czytać profile osób na portalach ze zrozumieniem, aby uniknšć rozczarowań lub innych gorszych konsekwencji.

Aby poradzić sobie z tym, należy przede wszystkim czytać ze zrozumieniem teksty zamieszczane przez innych użytkowników i nauczyć się rozpoznawać znaki ostrzegawcze, zawarte w tych tekstach.

Znaki ostrzegawcze:

Mało/dużo informacji – oznacza to z reguły chęć ukrycia prawdy; za duża iloœć informacji mało prawdopodobnych, wydajšcych się niewiarygodnymi oznacza często, że sš nieprawdziwe; niespójnoœć informacji to również sygnał ostrzegawczy.
Mnóstwo literówek – oznacza, że osoba się œpieszy, może być leniwa lub zapatrzona w siebie; może też cierpieć na dysleksję (warto mieć to na uwadze i o to zapytać).
Slang internetowy i skróty – osoba jest bardzo młoda, może należeć do innego pokolenia niż Ty, możecie mieć kłopoty z komunikacjš.
Długie odpowiedzi – to dobry znak (można się wiele dowiedzieć) może to też oznaczać, że osoba ma bardzo dużo wolnego czasu.
Mało słów – może oznaczać, że osoba nie ma za wiele do powiedzenia albo równolegle pisze, czatuje z innymi osobami w tym samym czasie, albo oglšda coœ na youtube.
Błędy gramatyczne – dowiedz się dlaczego ? czy jest słabiej wykształcony a może dany język nie jest jego ojczystym.
Brak zahamowań – tekst zawiera wiele osobistych / intymnych wynurzeń – może to być problem z wyznaczeniem granic ale jest to Ÿródło informacji.Wskazówki dotyczšce toksycznoœci w profilach użytkowników na portalach randkowych i społecznoœciowych:

Nick – można z niego wyczytać co jest ważne dla użytkownika, może odzwierciedlać jego pasje („filmowiec”), zainteresowania, hobby, seksualnoœć, czego szuka, co ceni, co sam o sobie myœli („głupek”) – zawsze możesz zapytać, co kierowało danš osobš przy wyborze Nicka.
Zdjęcia – można się z nich ogromnie dużo dowiedzieć: co ma dla użytkownika znaczenie, czy jest schludna, czy spięta, jakie ma poczucie własnej wartoœci. Zdjęcia mogš być stare (zwracaj uwagę na szczegóły). Zdjęcia z dziećmi, pupilami. Jeżeli jest jedno, to z reguły oznacza iż użytkownik pragnie przedstawić siebie jako osobę lubišcš dzieci, psy. Zbyt wiele zdjęć z dziećmi lub tylko z psami oznaczać może, że dla użytkownika dzieci lub zwierzęta sš najważniejsze.
Zdjęcia w okularach przeciwsłonecznych, niewyraŸne lub ich brak oznaczajš, że osoba ma coœ do ukrycia. Jeżeli w zamieszczonych fotkach coœ cię niepokoi albo nawet przeraża, to pokieruj się instynktem i odpuœć sobie danš osobę.
Toksyczne słowa pisane – przy dokładnym, wielokrotnym i uważnym przeczytaniu można naprawdę wiele wywnioskować:
- niejasnoœci i niedomówienia – osoba może ukrywać, że jest w zwišzku,
- nawišzywanie do kwestii finansowych – skšpstwo lub problemy finansowe,
- jestem niegrzecznym chłopcem- jeżeli tak pisze to znaczy, że taki jest,
- maniak kontroli – od poczštku chce przejšć kontrolę i dominować: „jestem prawdziwym facetem”, „nie jestem mięczakiem”,
- interesuje użytkownika seks – i fajnie jeżeli ciebie też ale gdy myœlisz o innej relacji, nie bazujšcej tylko na seksie, to zwracaj uwagę na podteksty o seksualnym przekazie, bo po drugiej stronie jest osoba, która szuka albo wirtualnego seksu albo chce zacišgnšć kogoœ do łóżka,
- narcyzm – dużo w profilu jest „ja”; mało pytań i zainteresowań drugš stronš a więc możesz mieć do czynienia z osobowoœciš narcystycznš, osobš, która nie interesuje się innymi raczej szuka podziwu, poklasku,
- obwinia cię – za póŸno odpowiedziałaœ na maila; jeszcze Ciebie nie zna a już chce Cię wpędzić w poczucie winy i na tej kanwie zapewnić sobie znajomoœć,
- ofiara – niska samoocena, użytkownik celowo przedstawia siebie samokrytycznie, oczekujšc że znajdzie się chętny do „ocalania”,
- fetysze i inne upodobania - uważaj na to, co pisze o nich użytkownik na profilu lub w mailu; możesz mieć do czynienia nawet z psychopatš; w poczuciu zagrożenia skasuj kontakt, zablokuj dostęp a jak podałeœ kontakt telefoniczny, adres e-mail zażšdaj zaprzestania kontaktu a w wypadku odmowy, zgłoœ sprawę do administratora portalu, na policję do wydziału stalkingu lub cyberprzestępczoœci.

Chociaż w internecie zdarzajš się przestępcy, psychopaci jest również wielu normalnych, fajnych ludzi, z którymi możesz zaprzyjaŸnić się a nawet z nimi zwišzać swojš przyszłoœć. Musisz być jednak ostrożny i wykazać się większš czujnoœciš, niż w kontaktach osobistych.

Artykuł zawiera fragmenty z ksišżki Dr Lillian Glass „Toksyczni mężczyŸni”, wyd. Rebis Poznań 2012.


Artykuł czytany 1089 razy.


powrót do listyƒ

Jest wiele portali trzeba być ostrożnym przed spitkaniem chodŸby tak popularne dzisiaj Tinderze


us 1

Goœć
15-04-2016 11:11:54

Chciałem coœ skrytykować. Taki mam dzisiaj nastrój ale ogólnie artykuł może się przydać osobom, które szukajš czegoœ poważniejszego w necie. Odradzałbym Tindera.


Expert
15-04-2016 14:32:25

no dlaczego przecież jak się z kimœ z okolicy bzykniesz dzięki aplikacji TINDER zawsze możesz dostać nowš ksywę na dzielnicy - typu d****a


us 1

Goœć
17-04-2016 08:47:33

ostożnym nie mniej niż w realu


us 1

Goœć
20-04-2016 16:41:49Skomentuj artykuł


dołšcz zdjęcie

max wymiary obrazka 4000x4000 px, max wielkoœć pliku 1MB (.gif, .jpg, .png)